Almanya Savunma Bakanı: Trump’ın tekrar seçilmesi felaket olur

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) olası ikinci Donald Trump döneminin, ABD’nin Avrupa’daki angajmanları açısından geniş kapsamlı olumsuz sonuçlar doğuracağını öne sürdü.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, salı günü Körber Vakfı tarafından başkent Berlin’de düzenlenen Berlin Dış Politika Forumu’nda konuşan Pistorius, Trump’ın yeniden ABD Başkanı seçilmesini “Bu bir felaket olur” sözleriyle değerlendirdi.

Pistorius buna karşın mevcut ABD Başkanı Joe Biden’in yeniden seçilmesi olasılığını ise, “Bu açıkça daha iyi olur” sözleriyle yeğlediğini dile getirdi.

Ancak Pistorius, Biden’in yeniden seçilmesi durumunda da, “ABD’nin odağını ve dikkatini Hint-Pasifik bölgesine daha fazla kaydıracağının öngörülebilir” olduğunu ifade ederek, “Eğer bunu yaparlarsa, muhtemelen Avrupa’daki angajman seviyesini koruyamayacaklardır” dedi.

Pistoruis bunun da Avrupalıların NATO için daha fazla sorumluluk üstlenmek zorunda kalacakları anlamına geleceğini vurguladı.

Trump’ın görevdeki ilk döneminde Avrupa’daki NATO ülkeleriyle zor bir ilişkisi olduğunu söyleyen Pistorius, eski ABD Başkanı’nın bu süreçte NATO’yu “modası geçmiş” bir oluşum olarak tanımladığını ve Avrupalıları savunmaya çok az harcama yapmakla suçladığını hatırlattı.

‘MÜTTEFİKLERİN ÇOK FAZLA TÜRDE FARKLI SİLAH KULLANMASI SAVAŞTA RİSK’

Pistorius, Avrupalılar arasında daha fazla savunma iş birliğine gidilmesi gerektiğine de işaret ederek, bu iş birliğinin birbirine uyumlu savunma sistemleri tesis etmeye odaklanması gerektiğini vurguladı.

Ukrayna-Rusya savaşının müttefikler arasında çok fazla farklı türde silah sistemi olmaması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu kaydeden Almanya Savunma Bakanı, kendisinin örneğin “155 milimetre kalibre topçu mühimmatının kaç farklı türü olduğunu söyleyemediğini” belirtti.

Bakan, “Acil bir durumda doğu kanadında birlikte savaşmak zorunda kalırsak bu durumu göze alamayız” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x