Doç. Dr Vahap Coşkun: DEM Parti Başak Demirtaş’ı aday yapmazsa zorda kalır

DUVAR- Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Vahap Coşkun, Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığı tartışmasını değerlendirdi, DEM Parti’nin bu açıklamaya hazırlıksız yakalandığını belirtti. Parti tabanında seçimlere kendi adayları ile girme ve bu adayın da Demirtaş olması yönünde güçlü bir eğilim olduğunu belirten Coşkun, bu nedenle Başak Demirtaş’ın aday gösterilmemesinin DEM Parti’yi zor durumda bırakacağını söyledi.

Vahap Coşkun’un Amidahaber’e yaptığı açıklamanın ilgili bölümü şöyle:

“Selahattin beyle görüştükten sonra Başak Demirtaş’ın yaptığı açıklama bir nevi oyun bozan ve oyun kuran bir hamleydi bence. Ben DEM Parti’nin bu hamleye hazırlıksız yakalandığını düşünüyorum ve bu hamleden de çok fazla haz etmediği kanaatindeyim. Çünkü orada aday çıkartıp çıkartmama konusunda henüz müzakereleri yürütürken güçlü bir isim kendisini aday olarak ortaya koyduğunda DEM Parti’nin hareket alanı son derece daraldı. Araştırmalara bakıyoruz İstanbul’daki DEM Parti seçmeninin yüzde 70’i partisinin kendi logosu ile seçime girmesini istiyor. Yine DEM Parti’ye oy verenlerin yüzde 40’a yakını adayın Başak Demirtaş olmasını istiyor. Dolayısıyla İstanbul’daki DEM Parti seçmeninin partisinden iki talebinin olduğunu görüyoruz. Bir, seçime kendi adımıza girelim, son iki büyük seçime biz kendi adımızla girmedik, bu ciddi bir hataydı diyorlar. İki, güçlü bir adayla girelim. Yani partiyi toparlayacak bu dağınıklığı bir şekilde ortadan kaldıracak veya düşüş trendini tersine çevirecek güçlü bir adayla girelim. İsmi söylendiğinde seçmeni harekete geçilecek bir adayla girip ve bu açıdan baktığınızda en iyi ismin Başak Demirtaş olduğuna şüphe yok.

‘BAŞAK HANIM SELAHATTİN DEMİRTAŞ’IN RÜZGARINI ARKASINA ALACAK’

Neden?

Çünkü Başak Demirtaş orada kendisi tek başına seçime girmeyecek, Selahattin Demirtaş’ın rüzgarını arkasına alacak ve çok büyük bir ihtimalle aday gösterildiği taktirde Selahattin Demirtaş odaklı bir kampanya yürütecek. Yani Demirtaş’ın mağduriyetini dile getirecek, DEM Parti’nin güçlü bir şekilde ve seçimden çıkması halinde güçlü bir oy alması halinde bunun Demirtaş’ın mağduriyetinin ortadan kaldırılması için siyasal bir destek olacağını ileri sürecek. Dolayısıyla kendi seçmenini çok daha rahat harekete geçirebilecek.

Başak Demirtaş’ın adaylığının ‘AK Parti ile DEM’ yakınlaşması olarak yorumlayan bir kesim var. Doğru bir yaklaşım mı, iktidar ile Kürtler arasında bir kapı aralanır mı?

Bilemiyoruz. Yani o böyle çıkarımlar yapmak yanlış olur. Demirtaş veya DEM Parti hükümetle anlaştı, onun üzerine aday çıkarıyorlar şeklinde çıkarımlar yapmak yanlış. Selahattin Demirtaş hem kendisine hem kendi pozisyonunu hem de partinin durumuna bakarak yeni bir okuma yaptı ve bu hamleyi gerçekleştirdi. Bu hamleden sonra hükümet ile DEM Parti arasında bir diyalog bir müzakere olabilir de Olmayabilirde. Ama bu hamlenin kendisi bir şekilde yeni bir oyun kurmayı talep eden bir hamle. Ondan sonra nasıl bir sonuç alacağını ileriki günler bize gösterecek.

Peki DEM Parti Başak Demirtaş’ı aday göstermezse ne olur? Böyle bir ihtimal var mı?

Güçlü bir aday ortada olduğunu söylerken ve taban da partisinin aday göstermesini isterken eğer DEM Parti aday göstermezse çok zor bir durumda kalır. Yani aday göstermemek ciddi bir problem. Çünkü 2019 yerel seçimlerinde aday göstermemişsiniz, partinizin temsiliyetini engellemişsiniz, 2023 seçimlerinde aday göstermeyerek partinin siyasal müzakere şansını ortadan kaldırmışsınız. Bu iki büyük seçimden sonra üçüncü büyük bir seçimde tekrar aday göstermezseniz ve ortaya kötü bir tablo çıkarsa 2023’te örneğin oy oranı olarak daha az oy aldığınız bir tablo çıkarsa seçmene bunun hesabını veremezsiniz. Başak Demirtaş dışında bir aday çıkartır tekrar düşük oy alırsanız tekrar seçmene hesap vermek durumunda kalırsınız. Dolayısıyla ben Başak Demirtaş’ın ‘ben aday olabilirim’ açıklaması yaptığında aslında bir nevi DEM Partisini kendi adaylığına mecbur bırakan bir hamle olarak yorumlamıştım. DEM Parti aday göstermezse ve kötü bir netice elde ederse o zaman çok ciddi bir sorun olabilir. Partinin karar verememesinin sebebi de bu. Yani iki defadır toplanıyorlar, ikisinde de bir karar çıkmadı. Muhtemelen bu parti içerisinde ciddi bir tartışmaya sebebiyet veriyor. Her iki görüşü savunanlar da var, aday gösterilsin, gösterilmesin, Başak Demirtaş aday olsun, olmasın diyen taraflarda var. Taraflar arasında bir mutabakat oluşmuş değil. Ama ben gelinen noktada aday çıkartmamanın DEM Parti’ye çok büyük bir zarar vereceğini, DEM üzerinde ciddi bir tahribat yaratacağını düşünüyorum.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x