RTÜK Başkanı Şahin: DW Türkçe’nin yayınlarıyla ilgili kanuni süreç başlatıldı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Deutsche Welle (DW) Türkçe hakkında yasal süreç başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ebubekir Şahin, “Her egemen devlette olduğu gibi ülkemizin de yayıncılık alanında Avrupa Birliği ile uyumlu yasaları vardır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm yayıncılar yasal yükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayıncı otoritesi olarak radyo ve televizyon kuruluşlarını, internet ortamından yayın yapan mecraları düzenlemekte ve denetlemektedir” ifadelerini kullandı.

“Evrensel yayıncılık ilkelerini yerle bir eden, sınır ve kural tanımaz bu uluslararası yayıncı, manipülatif ve gerçek dışı haberleriyle hakikati çarpıtma telaşındadır” diyen Şahin, şunları söyledi:

“Millet iradesinin ürünü olan kanunları tanımayan, kurallara uymamakta ısrar eden, güya tarafsız yayın yapan bu yayın mecrası, RTÜK ve mahkeme kararlarına rağmen ülkemize ve insanlığa olan kininin gereğini yapmaya devam etmektedir. Üst Kurulumuz gelişmeleri ve ilgili yayıncının tüm haberlerini yakından takip ederek, yapılan yasa dışı yayınlarla ilgili gerekli kanuni süreci derhal başlatmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

RTÜK’ün, internet aracılığıyla Türkiye’ye yönelik yayınlarını sürdürebilmeleri için lisans başvurusu yapma şartını reddeden Deutsche Welle Türkçe ve Amerika’nın Sesi haber sitelerine, 30 Haziran 2022’de erişim engeli getirilmişti. Kararın ardından iki kuruluş da farklı adreslerden yayınlarını sürdürmüştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x