Sisi’den Gazze’de ateşkes açıklaması, Refah konusunda ‘çok güçlü uyarı’

Hamas’ın Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşması teklifini, İsrail’e iletilmek üzere arabulucu ülkeler Mısır ve Katar’la paylaşmasının ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi, Gazze’de ateşkes çabalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Sisi, 15 Mart Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Gazze’de ateşkes için bir anlaşmaya varılması, Gazze’ye yardım girişlerinin artırılması ve İsrail’in saldırıları nedeniyle yerinden edilen Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin güneyinden kuzeyine gitmesine izin verilmesi için çalıştığını söyledi. Sisi, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde, Mısır sınırında yer alan ve yaklaşık 1,5 milyon Gazzelinin sığındığı Refah kentine olası bir harekatı konusunda da uyarıda bulundu.

‘OLANLARLA İLGİLİ UYARIDA BULUNDUK’

Mısır’daki bir polis akademisine ziyareti sırasında alınan video mesajda görüşlerini paylaşan Cumhurbaşkanı Sisi, “Gazze’de ateşkes sağlanmasından ve en büyük miktarda yardımın sağlanmasından bahsediyoruz” ifadelerini kullandı. Sisi, bunun ‘kıtlığın insanlar üzerindeki etkisini azaltmayı ve aynı zamanda merkezde ve güneyde bulunan kişilerin kuzeye doğru hareket etmesine izin verilmesini de kapsadığını’ anlattı.

Buna ‘Refah’a saldırı konusunda çok güçlü bir uyarının da dahil olduğunu’ anlatan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “Olanlarla ilgili uyarıda bulunduk, yardım girişi olmamasının kıtlığa yol açacağı uyarısını yaptık” ifadelerini kullandı.

HAMAS’IN TEKLİFİNDE NE VAR?

Hamas, dün Telegram’dan yazılı bir açıklama yaparak İsrail ile ateşkes ve rehine takası anlaşmasına ilişkin tekliflerini Katar ve Mısır’daki arabuluculara ilettiklerini duyurmuştu. Açıklamada, “Bugün hareket, uzlaşma için gerekli gördüğü ilke ve temellere dayanan kapsamlı bir teklifi arabulucu kardeşlere sundu” denilmişti.

Reuters’ın gördüğünü ifade ettiği ateşkes teklifine göre, Hamas, aralarında müebbet hapis cezalarının infazı devam eden 100 kişinin de bulunduğu İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de rehin tuttuğu İsraillilerin salıverilmesini teklif etti. Hamas’ın açıklamasına göre de ilk etapta serbest bırakılacak İsrailli rehineler arasında kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve hastalar yer alacak. Bunun karşılığında ise İsrail’in 700 ile 1000 Filistinli tutukluyu serbest bırakmasını istedi.

Hamas, İsrail ile yapılacak esir takasının ardından kalıcı bir ateşkes ve İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesi için tarih belirlenmesini talep etti. Hamas, her iki tarafın da elindeki tüm rehine ve tutukluları planın ikinci aşamasında serbest bırakmasının beklendiğini belirtti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x