Son dakika haberi: İsrail-Hamas savaşında son durum…Netanyahu’nun Gazze planı ortaya çıktı: ABD, İngiltere ve Fransa’dan destek istedi, veto yedi!

07:47

Netanyahu’nun Gazze planı ortaya çıktı!

ABD’li Washington Post gazetesi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki gerilimin giderek yükseldiğini yazdı.

Biden’ın bağımsız bir Filistin Devletini desteklediğini ve bu konuda ısrarcı olduğunu öne süren gazete, Netanyahu’nunun bunu reddettiğini ve bu anlşamazlığın nasıl çözüleceğinin belirsiz olduğunu yazdı.

Gazeteye konuşan diplomatlar Netanyahu’nun evlerinden edilecek yüz binlerce Filistinliyi kabul etmesi için Mısır’a baskı yapılmasını istediğini belirtiyor.

İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla konuşan üç diplomat ve bir üst düzey yetkiliye göre Netanyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’ye bu konuda baskı yapılması için ABD Başkanı Joe Biden’ın yanı sıra İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la da görüştü.Her iki lider de öneriyi ellerinin tersiyle itti.

Diplomatlara göre Netanyahu’nun tüm ısrarlarına rağmen Gazze nüfusunu başka bir yere yerleştirme planı, büyük bir ‘insan hakları ihlali’ olacağı için kabul edilmedi. Üstelik Mısır da çok sayıda Filistinliyi kabul etmeye niyetli değil.

07:35

Gazze’deki ölümler son 40 yılın kaybını aştı

ABD’li NewYorkTimes gazetesine göre, 10 haftadır devam eden savaşı sırasında öldürülen Filistinlilerin sayısı, 40 yılı aşkın bir süre içinde İsrail’le yaşanan diğer Arap çatışmalarının ve belki de İsrail’in 1948’deki kuruluşundan bu yana yaşananların bedelini aştı.

Askeri uzmanlar, savaşta ABD öncülüğündeki Afganistan veya Irak savaşlarının en ölümcül aşamalarında olduğundan daha fazla insanın öldürüldüğünü vurguluyor.

Gazze savaşının, İsrail’in kuruluşundan bu yana geçen 75 yılda Filistinliler için yaşanan en ölümcül çatışma olduğu düşünülüyor. Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’na göre, 1948’de İsrail’in kuruluşunu çevreleyen savaşta yaklaşık 15.000 Filistinli öldürülmüştü.

07:29

ABD değiştirilmiş Gazze taslağını destekleyeceğini duyurdu

ABD, Gazze’ye yardımın artırılmasını amaçlayan değiştirilmiş Gazze tasarısını desteklemeye hazır olduğunu duyurdu. ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, ABD ve Arap devletlerinin değiştirilmiş bir versiyon bulduklarını belirterek, “Bu, ihtiyacı olanlara insani yardım ulaştıracak bir karar ve oy vermeye hazırız.” dedi.

Karar tasarısının ilk halinde tartışma yaratan ve ABD’nin karşı çıktığı hususlardan biri, insani yardımların engelsiz erişimi için “çatışmalara ara verilmesi” talebi olmuştu.

Değişitirilen Gazze tasarısında genişletilmiş insani yardımların Gazze’ye kesintisiz ve güvenli şekilde ulaştırılması için “acil adım atılması” ve “çatışmalara sürdürülebilir bir şekilde ara verilmesi için gerekli koşulların oluşturulması” çağrıları yer aldı. Tasarının ilk halinde yer alan “BM Genel Sekreteri’nin yardımların denetlenmesi için bir mekanizma kurması” talebi de müzakerelerin sonunda “Genel Sekreterin Kıdemli İnsani ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü” ataması şeklinde değiştirildi.

07:18

İsrail güçlerinden işgal altındaki Batı Şeria’ya baskın

İsrail güçlerinin Halhul kasabasına şafak vakti düzenlediği baskınlarda iki Filistinli yaralandı. Filistin haber ajansı Wafa’ya göre İsrail güçleri ayrıca El Halil’in kuzeybatısındaki Surif kasabasında Filistinlilere ait 31 araca el koydu.

Tubas,Kalkilya,Cenin’in doğu ve kuzeydoğusunda yer alan Deir Abu Daif, Jalboun ve Jalqamous kasabalarına da baskın düzenlendiği öğrenildi.

06:05

BM Güvenlik Konseyi’ndeki Gazze tasarısı oylaması 4’ncü kez ertelendi

BM Güvenlik Konseyi, Gazze gündemi konusunda bir kez daha görüş birliğine varamadı.

Gazze Şeridi’nde “düşmanlıkların geçici olarak durdurulmasına yönelik acil adımlar atılması” ve “Gazze Şeridi’nin tamamına hızlı, güvenli ve engelsiz şekilde insani yardımların ulaştırılması” çağrısında bulunulan karar tasarısına yönelik oylama 4’üncü kez ertelendi.

Canlı Anlatım Özeti

Netanyahu’nun Gazze planı ortaya çıktı!
Gazze’deki ölümler son 40 yılın kaybını aştı
ABD değiştirilmiş Gazze taslağını destekleyeceğini duyurdu
İsrail güçlerinden işgal altındaki Batı Şeria’ya baskın
BM Güvenlik Konseyi’ndeki Gazze tasarısı oylaması 4’ncü kez ertelendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x