1915 Çanakkale Köprüsü dünyada ‘Yılın Projesi’

Uraloğlu yaptığı açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin ENR dergisi jürisinin 2023 yılı aralık ayında gerçekleştirdiği genel değerlendirme sonucunda 31 kategorinin kazananı arasından “ENR Project of The Year / Yılın Projesi” ödülüne layık görüldüğünü bildirdi.

Uraloğlu, jüri üyelerinin; tasarım ve inşaat zorlukları ile yerel topluluklara ve sektöre sağlanan faydaların yanı sıra kalite, yenilikçilik ve güvenliğe olan bağlılığı değerlendirdiklerini kaydetti.

Ödül online verilecek

Ödüllerin, 19 Aralık’ta online platformda yapılacak ödül töreni ile sahiplerine takdim edileceğini bildiren Uraloğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün daha önce de; ENR tarafından dünyanın en iyi mühendislik projelerinin seçildiği “Dünyanın En iyi Projeleri” yarışmasında köprü ve tünel kategorisinde birinci olduğunu; Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından verilen Kamu Özel Sektör İşbirliği ve Altyapı Ödülleri’nde birincilik kazandığını hatırlattı.

En uzun orta açıklıklı asma köprü

Bakan Uraloğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü sembolize eden çok önemli bir projemiz. 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü. 770’er metre yan açıklıklar ile köprünün uzunluğu 3 bin 563 metre, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile birlikte toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metredir” dedi. Toplamda 24 ulusal ve uluslararası saygın ödülün sahibi olan 1915 Çanakkale Köprüsü, 2021 yılında inşaatı esnasında ENR dergisinde 10 sayfalık özel bir bölüm ile yer almış, köprünün 318 metre yükseklikten çekilen fotoğraf karesi derginin kapağına taşınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x